در این نوع محافظت، محفظه ها(Enclosures) به گونه ای شده اند که بدون آن که محیط اطراف خود را شعله ور ساخته و یا به آن ها آسیب برسانند، برای تحمل انفجار داخلی گازها و بخار های قابل اشتعالی که ممکن است به آن ها وارد شوند مقاوم باشند، لذا نه تنها این محفظه ها بایستی در مقابل انفجارات مقاوم باشند بلکه ضروری است کلیه قطعات متصل شده به آن ها نظیر لولای درپوش و ورودی کابل ها نیز به اندازه ای محکم و مقاوم و بدون نفوذ وصل شده باشند که آن ها هم همان مشخصات گفته شده را داشته باشند(این محفظه ها در کارخانه های سازنده تا 4 برابر فشار انفجار آزمایش می شوند تا اطمینان حاصل شود که پارامتر های ایمنی کاملا رعایت شده است).

ضمنا به نحوی طراحی شده اند که در هنگام انفجار در داخل آن ها، حرارت به وجود آمده ، در کلیه سطوح خارجی به طور یکنواخت تقسیم می شود تا از اشتغال یا انفجار گازهای موجود در محیط مستعد خطر اطراف محفظه جلوگیری شود.

محفظه های مورد استفاده در روش ضد شعله (Exd) برای گرفتن تاییدیه ، علاوه بر آزمایشهای الکتریکی، بایستی حداقل 7 آزمایش دیگر را با موفقیت طی کند:

1-         مقاومت در مقابل ضربه

2-         مقاومت در برابر ایجاد الکتریسیته ساکن

3-          مقاومت در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش(این آزمایش مخصوص قطعات پلاستیکی است، زیرا اشعه ماوراء بنفش خورشید، قطعات پلاستیکی را از بین می برد).

4-         آزمایش فشار آب یا هوا با 5/1 برابر فشار مرجع، حداقل 5/3 بار به مدت 10 ثانیه و برای 1000 مترمربع به بالا، 4برابر فشار مرجع

5-         آزمایش برای مشخص شدن حداکثر دمای سطح

6-         آزمایش فشار مرجع ( در این  روش، گازهای قابل انفجار به نسبت معینی با هوا مخلوط و با ایجاد جرقه، منفجر می شوند. فشار ایجاد شده به وسیله انفجار را اندازه گیری می کنند و با فشار مرجع می سنجند). این آزمایش برای تعیین مقاومت داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

7-         آزمایش عدم انتقال اجزای داخلی محفظه به بیرون بر اثر انفجار(این آزمایش برای تعیین مقاومت کلیه قطعات، مورد استفاده قرار می گیرد).

علاوه بر این ها، داشتن گواهینامه ISO 9001 نیز الزامی است.

برای جلوگیری از بالا رفتن احتمالی درجه حرارت قطعات و دستگاه های برقی داخل این نوع محفظه ها (در شرایط عملیاتی عادی) و تعیین ماکزیمم درجه حرارت، بر روی آن ها تست ولتاژ  انجام می شود با توجه به نوع قطعه یا دستگاه تغییر می کنند، که جزییات آن در استاندارد EN 50014 قید شده است.
   

این مطالب را از دست ندهید

آدرس ارتباطی ما

شرکت مهندسی زرین نگار فارس

آدرس: شیراز، خیابان قاآنی جنوبی (قاآنی نو)، کوچه 26، درب اول سمت چپ

تلفن: 21-38319519-071

واتساپ : 09394755077  

ایمیل: farszarinnegar@gmail.com